Ozon Terapi

OZON NEDİR?
Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir(O3). Normalde atmosferde oksijen molekülü birbirine bağlı iki oksijen atomundan oluşur. Üçüncü atom yüksek bir enerji ile atmosferik atoma bağlanır, böylece yüksek enerji taşıyan bir(O3) molekülü oluşur. İsmi yunanca koklamak manasına gelen ozein’den gelir Bünyesinde yüksek enerji barındıran O3’ün, O2’ye göre çok güçlü anti-oksidan etkisi vardır.

OZONUN TARİHÇESİ
1840 yılında ozon gazı ilk olarak Alman kimyacı Chrıstıan Fredrıck Schönbein tarafından bulundu.
1856 yılında ameliyathane dezenfeksiyonunda kullanıldı
1860’da Monaco’da suların ozonla temizlenmesine başlandı. Ozonun, bakteri ve virüsleri öldürmesinin yanı sıra sudaki koku ve kötü tadı da ortadan kaldırdığı görüldü.
1886 yılında Fransa’da  ilk deneyler başladı.
1902 yılında H.J.Klarke diyabet, kanser ,anemi morfin veinfluenza zehirlenmesinde kullandı.
1915 yılında Dr. Albert Wolf 1. Dünya savaşında yaraları ozonla tedavi etti.
1973 yılında Uluslar arası Ozon Birliği (IOA) kuruldu.
1979 yılında Dr. George Freibott ilk AIDS hastasını ozonla tedaviye başladı.
1990 yılında ABD Gıda Birliği ozon gazına Genel Olarak Güvenilebilir (GRAS) onayını verdi.
1992 yılında Rusya’da yanık tedavisinde kullanılmaya başlandı.
1994 yılında tıp sektörü ozon gazını dezenfektan olarak kabul etti.
1998 yılında Türkiye’de hastahane ve muayenehanelerde kullanılmaya başlandı.

OZONTERAPİ NEDİR?
Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilerdir. ABD, Kanada, Avrupa ,Rusya ve Japonya başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ozon terapi, son yıllarda en çok talep gören tamamlayıcı tıp tedavilerinin başında yeralmaktadır.

OZON TEDAVİSİ NASIL ETKİ EDER

1.
 
Kan dolaşımını artırarak damar yüzeyindeki aterosklerotik plakların oluşumunu engeller, kılcal damarlardaki tıkanmaları giderir.
2.
 
 
Deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt sağlar”
3
Alyuvarların elastikiyetini arttırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır. Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini arttırarak organların oksijenlenmesini  arttırır.
4
Beyaz kan hücrelerinin oluşumunu arttırır, fonksiyonlarını düzenler,
5
Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara direnci artırır.
6
Kan ve lenf sistemini temizler, detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine   yardımcı olur.   (böcek öldürücüler, ilaç atakları. Asidik maddeler, tarım ilacı kalıntıları )
7
Bakteri,virus ve mantarları öldürür,
8
Hızlı büyüyen kanser hücrelerinin coğalmasını ve yayılmasını engeller.
9
Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir.
10
Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile, bağışıklık sisteminin iyi çalışmamasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir.  
11
Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini   arttırır.
12
Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarının iyileştirir,
13
Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
14
Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir.
15
Depresyon ve sıkıntıyı azaltıcı etkisi vardır.

OZONUN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

Anti-Aging
Geriye yaşlanma , uzun yıllar gençliği korumak ve dinç kalmayı sağlamak için yapılan tedavidir. Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha iyi yapmaya başlar. Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında da olumlu etkileri mevcuttur, Ozon yaşlılarda hastalıkları önlediği gibi yaşam kalitesinide artırmaktadır.

Kronik yorgunluk sendromu
Çağımız hastalıklarından biri kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Hatta o gün hiç hareket etmediği halde sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini bitkin hissederler. Kronik Yorgunluk Sedromunda ozon önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde gidermekedir.

Stres
Günlük yaşam mücadelesi, iş yoğunluğu, mesleki sıkıntılar, endüstriyel olarak hazırlanan gıda ürünleri, çevre kirliliği, nikotin, alkol, kahve, manyetik kirlenmeler, yanlış yaşam biçimi ve hatalı beslenme, hareketsizlik, hastalık ve enfeksiyonların her biri yaşamımızda başlı başına bir stres nedeni oluşturur. Ozon, stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin vücutta yıkılmasını sağlar.

Detoks (toksinlerden arınma)
Soluduğumuz hava, yediklerimiz ve içtiğimiz su, toksinler ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerler . Bedenimizde depolanan toksinler ve kimyasallar (tarım ilacı artıkları, ağır metaller, ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucuları), yavaş yavaş, sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler ki, bu durum, hem bir çok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir. Ozon tedavisi,bedenimizi bu toksinlerden arındırarak sağlıklı hücre ve dokuların oluşmasını sağlar. Uyarılan antioksidan faaliyetler sonucunda hücreler toksin atar

Karaciğer İltihabı (Hepatit A, B, C)
Ozonun etki mekanizması, virüsün ozon ile teması sonucu ölmesi ve bağışıklık
sisteminin güçlenerek vücudun virüse karşı savunmasının arttırılmasıdır.
Fibromyalji, eklem ve romatizmal hastalıklar
Kalp-Damar sistemini düzenlenmesinde
Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesinde
Deri hastalıklarında
Diyabet ve iyileşmeyen yaralarda
Kanserin önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olarak
Astım ve alerjik hastalıkların tedavisinde
Göz hastalıklarında
Bağırsak Hastalıklarında
Virüslerden kaynaklanan hastalıklarda
Kadın hastalıklarında
Cinsel fonksiyonların düzenlenmesinde
Nörolojik hastalıklarda (multiple skleroz,Alzheimer, Parkinson v.s)

Zayıflama ve selülit tedavilerinde
Ozon terapi, özellikle bacaklardaki kılcal damarlarda kan dolaşımının azalması ve dolayısıyla gerekli oksijenlenmenin sağlanamaması nedeniyle oluşan selülitlerin giderilmesinde faydalı bir tedavi yöntemi olarak öne çıkıyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıyor, yağı ve karbonhidratı yakıyor. Bu özelliğinden dolayı, ozon terapi zayıflama ve selülit tedavilerinde başarılı sonuçlar vermektedir.

Uygulama yöntemleri
1. Majör otohemoterapi (Hastadan kan alınarak tedavinin yapılması) Bu metodla, 50 ila 100 ml hastanın kanı alınır, tam olarak tesbit edilmiş ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir. (steril ozona dayanıklı sarf malzemesi ve vakumlu şişe kullanılır!).
2. Minör otohemoterapi diye adlandırılan yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntem allerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte kullanılır.
3. Eksternal tedavi ,ozon gazını kapalı bir sistemde özel ozona dayanıklı torbalar kullanılarak gerçekleştirilir. Açık yara tedavisinde kullanılır.
4. Rektal uygulama barsakların enflamatuar hastalıklarında , aynı zamanda antiaging ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.
5. Ozonun eklem içi enjeksiyonu ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır (artrit,rekurren artroz, genel patolojik sertliklerde uygulanabilir) ).
6. Bölgesel zayıflama için yağ dokusunun yoğun olduğu bölgelere özel bir teknikle uygulanır.

7.Ozon Sauna uygulamaları

Tedaviler ortalama 10-12 seansta tamamlanır. Hastaya ve hastalığa göre seans sayıları artabilir.

OZON SAUNA

Cilt yoluyla vücuda ozon-oksijen  alımını sağlayan bir uygulamadır. Ozon-oksijen emilimi özellikle nemli  ortamlarda daha hızlı ve kolay olmaktadır.  Ortam ısıtılıp buhar verilerek cildin nemlendirilmesi  ile açılmış gözeneklerden  ozon emilimi  sağlanır. Terleme yoluyla vücuttan toksinlerin atılımı kolaylaşır

Ozon sauna nasıl uygulanır:

Ozon sauna uygulamasında tek kişilik bir kabinin içine sadece başı dışarıda kalacak şekilde girilip, oturulur. Oturma ve başın dışarıda kalma yüksekliği ayarlanır. Boyun bölgesine ısı, nem ve gazların dışarıya kaçmasına engel olmak için havlu sarılır. Uygulama yapılacak kişi kabinin içinde tamamen çıplak veya iç çamaşırları ile olmalı.  Uygulama yapacak olan uzman, kişiye uygun ısı, nem ve ozon-oksijen dozlarını, süreyi ayarlar. Genellikle uygulama süresi 20 ila 30 dakika arasındadır. Seans sonrası kabin dışında beden ısısı normale gelene dek bir süre dinlenilir. Daha sonra da duş yapmadan giysiler giyilir. Duş uygulamadan 1-2 saat sonra alınmalıdır. Çünkü cilde temas eden gazların deriden tam olarak emilmesi ve bedenin normal ısısına dönmesi için bu gereklidir.

 

Ozon Saunanın Yararları:

•  Detoks Etki: Yaşayan insan bedeni içinde birçok kimyasal reaksiyonlar gelişir ve bazı toksin türünde vücuda zararlı maddeler oluşur. Ozon saunada ısı ve nem yardımıyla bu maddeleri terle hızlı şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

•  Dolaşımın hızlanması: Isı ve gazların etkisiyle kan dolaşımı hızlanır. Kalp damar sistemi zararsız bir egzersizden geçirilmiş olur. Artan kan dolaşımı tansiyon üzerine olumlu etkiler yaratırken tüm dokuların daha iyi oksijenlenmesi ve atıkların hızla uzaklaştırılmasına neden olur.

•  Zayıflama: Artan beden ısısı, dolaşımın hızlanması ve ozon oksijen gazlarının etkisiyle vücutta kalori yakılmasına yol açar. Bir seans ozon sauna 250 ila 500 kcal, harcanmasına neden olur. Yakılan kalori çıkılan ısı ve kişinin beden özelliklerine, yaşına göre değişmektedir. Sadece ter yoluyla 500 gr civarında saunaya giriş ve çıkış farkları olmaktadır.

•  Böbrek fonksiyonlarına destek: Normalde böbrek yoluyla uzun sürede atılması gereken bir çok toksik madde özellikle ağır metaller terleme yoluyla deriden kolaylıkla atılabilmektedir.

•  Vücut direncini arttırmak: Ozon ve oksijenin cilt yoluyla vücuda girmesi sonucu gelişen birçok biyolojik ve kimyasal reaksiyonlar sonucunda immun sistem uyarılır ve düzenlenir. Bu sayede  hastalıklara  karşı bağışıklık sistemi güçlendirilir.

•  Hormon sistemleri aktive olur: İnsan hayatında önemli rol oynayan çeşitli hormonal sistemler aktive olarak sağlıklı düzeylerde çalışması sağlanır.

•  Yorgunluğu giderir, zindelik verir: Özellikle adale dokusunda artan kan dolaşımı sayesinde yorgunluk hissi ve ağrıya neden olan laktik asit gibi maddelerin süratle uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede seans sonrası kısa bir dinlenmeden sonra çok daha rahatlamış ve zinde halde günlük yaşama devam edilir.

•  Ağrı giderici etkiler: Ağrıya neden olan temelde dokularda bazı zararlı toksinlerin birikmesi, çeşitli nedenlere bağlı ödemler, dolaşım bozuklukları ve yetersizlikleridir. Isı, nem ve ozon oksijen yardımıyla artan dolaşım, azalan ödem ve toksinlerin ortamdan uzaklaştırılması ağrı hissinin yok olmasını sağlar.

•  Mikroptan arınma: İnsan derisi vücudu dış ortamdan gelebilecek çeşitli mikroplara karşı korur. Fakat bir çok mantar, bakteri deriye nüfuz ederek çeşitli hastalıklara neden olur. Ozon ve oksijenin yardımıyla bu tür zararlı mikro organizmalara öldürülüp etkisiz hale getirilir. Bu sayede temiz, sağlıklı bir cilde sahip olunur.

•  Yaşlanma etkilerinin giderilmesi: Geçen yıllar ve çeşitli etkilerle cildimiz her geçen gün biraz daha yaşlanır. Zararlı ışınlar, toksik maddeler derinin hücrelerinin yaşlanmasına, kurumasına ve buruşmasına neden olur. Uygun nem ve ozon oksijenin yardımıyla deri hücreleri daha sağlıklı hale gelirler. Yeni hücreler gelişir. Üst yüzeyde bulunan ölü ve yaşlı hücreler dökülerek alttan genç, sağlıklı hücrelerin gelmesi sağlanır.

•  Sellülitleri giderir ve oluşumunu önler: Deri ve deri altındaki dokuların oksijenlenmesinin, dolaşımının azalmasının sonucu olarak sellülit oluşur. Hücrelerdeki atık maddelerin uzaklaştırılması, deri altı yağ dokusunun oksijenlenerek dolaşımının artması, yağların yakılması ve dokuların sağlıklı hale amaçlanır. Adeta oksijenle yıkanan dokular çok daha pürüzsüz, temiz ve sağlıklı hale gelir.

•  Stresi ve stresin etkilerini giderir: Sauna uygulaması esnasında solunum, dolaşım ve kalp damar sistemi çalışması hızlanır. Bu sistemler bir tür egzersiz yapmış olurlar. Aktive olan iç salgı sistemlerinin de etkisiyle strese neden olan hormonal mekanizmalar bu sayede düzene girer. Stres nedeniyle kasılan adale dokuları gevşer. Azalan dolaşım artarak stresin yarattığı rahatsız edici etkiler ortadan kalkar.

•  Kansere karşı koruyucu etkiler: Kanserin meydana gelmesinde en önemli etkenlerin başında doku ve hücrelerin yetersiz oksijenlenmesi ve toksik maddelerin doklarda birikerek yarattığı olumsuz etkiler gelir. Ozon sauna bu nedene yönelik olarak yararlı etkileri ile kansere karşı koruyucu yarar sağlar.

•  Beyin fonksiyonlarını geliştirir: Ozon ve oksijen beyin dokusunun daha iyi beslenmesini, oksijenlenmesini sağlayarak zihin çalışmalarını destekleyici etki gösterir.

•  Cilt hastalıkları: Sedef, Akne, Egzama, Liken gibi cilt hastalıklarının tedavisini kolaylaştırır.

Ozon Sauna Kimlere Uygulanır

Aslında ozon sauna yararlı etkilerini elde etmek isteyen herkese uygulanabilir. Herhangi bir hastalığı, sağlık sorunu olmasa da tüm dileyenlere sağlık düzeylerini yükseltmek ve daha zinde olunması amacıyla yararlıdır. Ozon oksijen tedavisinden yarar gören tüm hastalık tedavilerinde ozon sauna normal ozon tedavilerine ek olarak uygulanabilir.

Ozon Sauna Kimlere Uygulanmaz

Genel olarak ozon tedavisinin sakıncalı olduğu pek bir özel durum yoktur. Kontrolsuz hipertroidi ve konjenital Favizm konusunda dikkatli olunmalıdır.