Bel Ağrılarında Tedavi Yaklaşımı

Son zamanlarda yaygın olarak duyduğumuz bel ağrıları, en önemli iş gücü kayıpları arasında yer almaktadır.  İnsanların   % 80-90’ı hayatı boyunca bir veya birkaç kez bel ağrısı geçirmektedir. İnsanların, teknolojik ilerlemeye paralel olarak hareketli yaşam alışkanlıklarını terk etmesi, günümüzde masa başı çalışmaların artması, yaşam koşullarının ağırlaşması sonucu ortaya çıkan yoğun stres bel ağrılarında artışa sebep olmaktadır.

Bel ağrısına sebep olan birçok hastalık olduğu halde, bel ağrısı denince insanların aklına bel fıtığı gelmektedir. Bel fıtığı, bütün bel ağrılarının % 34’ünü teşkil etmektedir. Bel ağrılı  hastaların bir kısmı yapılan tedaviye bağlı olmaksızın iyileşmekte, bir kısmı ise kronikleşmektedir.  Uzun süre sıkıntı yaşayan hastalar kronik grupta olan hastalardır.

Bel ağrılarının tedavisindeki yaklaşım, öncelikle bu ağrıyı ortaya çıkaran asıl  sebebi bulmaya yönelik olmalıdır. Bunun için kullanılan radyolojik görüntüleme ve testlerin yanı sıra detaylı anamnez ve Osteopatik bir muayene ile birlikte kullanılan Nöralterapi teşhisi kolaylaştıracaktır.

 Bel ağrılı hastalarda öncelikli tedavi, konservatif tedavi olmalıdır. Bu amaçla Akupunktur, Osteopati ve Nöralterapi birlikte uygulanabilir.